Laparoskopik Kolesistektomi

Safra Kesesi Ameliyatı

Kolesistektomi, Safra Kesesi Ameliyatı

Kolesistektomi, Safra kesesi alma ameliyatı nasıl yapılır?
Genel anestezi altında, karına açılan 3 veya 4 küçük delik ile laparoskopik aletler kullanılarak yapılır. Safra kesesinin kanalı ve damarları, klips denilen özel aletler ile bağlanarak kesilir.
Safra kesesi karaciğer yatağından serbestleştirilerek torba içerisine konur ve karın dışına alınır. Delikler dikilerek kapatılır.
Safra kesesi alma ameliyatının komplikasyonları nelerdir?
Genel anesteziye bağlı komplikasyonlar görülebilir. Ameliyat sırasında organ yaralanması, ana safra kanalı yaralanması, kanama olabilir. Ana safra kanalına taş düşerek ameliyat sonrası sarılık veya pankreatite neden olabilir. Ameliyat sonrası safra kaçağı görülebilir. Ana safra kanalında daralma veya kolanjit gelişebilir.
Karın içi apse gelişebilir.
Safra kesesi alınmasının vücuda ne gibi zararları vardır?
Safra kesesi başta sindirim sistemi olmak üzere tüm vücut sistemleri için önemli fonksiyonları olan bir organdır. Vücudumuzdaki tüm orga ve sistemler ile iletişim halinde çalışır. Diğer sistemlerdeki bozukluk veya eksiklik safra kesesini, safra kesesinin eksikliği de diğer organ ve sistemleri etkileyecektir. Safra kesesi alınan hastaların %30-40’ında safranın yoğunlaştırılamaması ve bağırsağa sürekli akmasına bağlı olarak sindirim problemleri devam edebilmektedir. Özellikle yağların sindiriminde yetersizlik gelişmekte ve yağlı dışkılama olmaktadır. Bununla birlikte yağda eriyen A, D, E, K vitaminlerinin yetersizliği görülebilmektedir.
Akışkan ve sürekli akan safra mideye reflü olmakta ve mide hücrelerinde hasar yaratarak alkalen gastrit tablosu gelişebilmektedir. Bu durum özellikle yağlı yemeklerden sonra hazımsızlık, şişkinlik şeklinde belirti vermektedir.
Bağırsaklarımızda bulunan dost bakterilerimizin (Flora) sayı ve çeşitliliği safra kesesi yokluğunda zarar görmektedir. Floranın bozulması kişide, metabolik sendrom dediğimiz, şişmanlık , yağlanma ve insulin direncine yol açabilmektedir.
Safra kesesi alındıktan sonra beslenmede nelere dikkat edilmelidir?
Safra kesesinin hastalanması, özellikle sindirim sistemi olmak üzere diğer sistemlerdeki
bozukluğun bir yansımasıdır. Bu nedenle safra kesesi alınan kişi iyileşmiş sayılmaz. Vücutta özellikle sindirim sistemi ve diğer sistemlere zarar veren etkenler ortadan kaldırılmalıdır.
Kişi, intoleransı olan yiyeceklerden kaçınmalıdır. Zararlı yiyecekler, safra kesesinde olduğu
gibi tüm vücutta insülin direnci ve kronik infalamasyona yol açmaktadır. Bu yiyecekler genel
olarak gluten, süt, şeker ve zararlı (trans) yağlardır. Bu tip yiyeceklerden mutlaka
kaçınılmalıdır.
Safra kesesi alınan kişiler her ne kadar yağ sindiriminde bozukluk yaşayabilseler de sağlıklı
yağları (tereyağı, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, keten tohumu yağı) tüketmekten
kaçınmamalıdırlar. Öğünlerini azar azar ve daha sık yemelidirler.
Yumurta yiyebilirler.

Daha detaylı bilgi almak için lütfen iletişime geçiniz.

Surgimed Clinic , Op. Dr. Hakan Akıncı
Hakkı Yeten Cad. Fulya Aşçıoğlu Plaza No:10 Kat:1 D:3 Şişli – İstanbul
Tel : +90 212 231 80 71